Baza ProSport Arena
Echipa U17 a academiei merge mai departe in Cupa Romaniei

24 octombrie 2019 0 ARTICOLE, Cronici meciuri

Miercuri, terenul Coresi a fost gazda celor doua partide de Cupa Romaniei dintre formatiile U19 si U17 ale Academiei ProSport (Clinceni) si Rapid Bucuresti. In primul meci, Rapid U19 a trecut cu scorul de 5 – 2 de formatia noastra. Desi rezultatul poate parea unul categoric, desfasurarea meciului a fost alta. Aveti mai jos evolutia meciului:

Rapid Bucuresti U19 – Academia ProSport (Clinceni) U19 5 – 2

Ambele echipe au inceput bine meciul, fiecare avand ocaziile ei. Totusi, primul moment important a fost cand un aparator al nostru a faultat un jucator advers in careu iar arbitrul a aratat punctul cu var.

Portarul nostru apara si ramanem in joc. Urmeaza o serie de atacuri periculoase la poarta giulestenilor dar din pacate mingea refuza sa intre in poarta.

Golul vine pana la urma in poarta noastra in urma unei actiuni in flancul stang al apararii noastre. Continuam atacurile la poarta adversa si avem din ce in ce mai multe faze fixe.

Pana la urma vine si golul egalizator. Jucatorul nostru profita de o greseala in apararea adversa si marcheaza dupa ce ramane singur cu poarta goala.

Totusi, la pauza tabela arata 2 – 1 dupa inca un gol marcat de giulesteni dupa o eroare in aparare. Finalul de repriza ne-a apartinut ulterior, ultima ocazie a reprizei fiind trecuta in contul nostru: o minge sutata milimetric pe langa bara portii.

In repriza secunda, initiativa a fost a echipei gazde care a fructificat aproape toate ocaziile avute. La scorul de 3 – 1, o pasa din apropierea careului nostru ce a taiat tot terenul, ajunge la atacantul nostru care duce scorul la 3 – 2 si existau din nou sperante.

Scorul final a fost 5 – 2 iar giulestenii merg mai departe in cupa la U19.

Rapid Bucuresti U17 – Academia ProSport (Clinceni) U17 2 – 3

In al doilea meci al zilei de pe terenul Coresi, formatia academiei a reusit calificarea in turul urmator al cupei la capatul unui meci ce a avut de toate; rasturnari de situatie, ratari importante, un penalty si multa emotie,

Meciul a fost unul echilibrat in startul sau, ambele echipe plimband mingea, fara a pune in pericol poarta adversa.

Dupa mai multe faze importante la poarta oaspetilor, un jucator de-al nostru este faultat in careu iar arbitrul dicteaza penalty. Transformam si trecem in avantaj.

Intram la pauza cu avantaj pe tabela. Din pacate, la 5 minute dupa startul reprizei secunde, pe fondul unei caderi de forma, primim 2 goluri in 3 minute si formatia gazda este cea care trece in avantaj.

Dupa gol, incepem sa presam, avem ocazii si vine si golul egalizator!

Entuziasmul in jocul echipei noastre creste, continuam sa presam iar aproape de finalul meciului vine si momentul mult asteptat; trecem din nou in avantaj!

Am controlat jocul pana la final si am reusit sa ne calificam mai departe. Reactiile jucatorilor si ale antrenorilor spun totul despre munca si pasiunea depusa, Felicitari, baieti!